Türkiye Gücünü Keşfet!

MANİSA’NIN DEĞERLERİ TAŞ MEKTEP ‘TE TANITILIYOR

Tuncay ÖZDEMİR

Manisa ’da 485 yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi Taş Mektep ’te kışın vazgeçilmezi olan salep, mesir çayı, mesir lokumu ve Türk kahvesi müşterilere sunuluyor.

mesir  çayıManisa’da Sultan Camii Külliyesi içinde yaklaşık 485 yıl önce yapılan tarihi Taş Mektep, o ihtişamını koruyor. Taş Mektep’te Manisa’nın değerlerinden olan mesir macunu, mesir macunundan yapılan lokum ve mesir çayı Türk kahvesi ve kış aylarının olmazsa olmazı salep gibi çeşitli ürünler insanların hizmetine sunuluyor.

 

İsmi hiç değişmedi

Taş Mektep işletmecisi Fatih Yerkazan, Taş Mektep’in 485 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. 7 yıldır burada hizmet verdiklerini belirten Yerkazan, “ Sultan Camii Külliyesi içerisinde tarihi bir mekan. Burası tarihi sıbyan Mektebi Taş Mektebi olarak geçiyor. Vakıflardaki kaydı da böyle. Biz ismini değiştirmeden aynı şekilde devam ettiriyoruz. Manisalıları 7 senedir burayla buluşturuyoruz” dedi.

 

Salep kiş aylarinin vazgeçilmezi

salepTaş Mektep’te özellikle kış aylarının gelmesiyle vatandaşlara çeşitli ürünler sunduklarını ifade eden Yerkazan, “Kış aylarının başlamasıyla özellikle mesirden yaptığımız kış çayımız. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına ve diğer rahatlamaya faydası olan bir bitki çayımızdır. Tabi ki kışların vazgeçilmezi saleptir. Şu an havalar iyice soğumaya başladı. salep satışları patladı esasında. salep orkide bitkisinden köklü bir bitkidir. Türkiye’nin çeşitli topraklarından, dağlardan ve nemli yerlerde yetiştirilir. Orkide bitkisinin köklerinden oluşan bir tozdur. Bu toz çeşitli işlemlerden geçtikten sonra sütle birleşiyor. Biraz şekerle yaklaşık 1 saat kadar kaynatılarak özel salep tozuyla birleşerek sunum haline geliyor. Faydalarından bahsedecek olursak, özellikle boğazdaki enfeksiyonlara karşı çok ektilidir. Boğazlarımızı yumuşatır. Ciğerlerimizi rahatlatır. Kış aylarında severek içilen bir içecektir” diye konuştu.

 

Salep tükeniyor dikkat edilmeli

Salebin günümüzde giderek azaldığına dikkat çeken Yerkazan, bundan dolayı bunun değerinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Yerkazan, şunları kaydetti: “İnşallah bu tarihi içeceği günlerle, yıllarca devam ettiririz. Vatandaşlarımızı yaptığımız salepleri beğeniyorlar. Böyle bir ortamın en önemli özelliklerinden biri de Türk kahvesidir. Yanında da Manisa’ya öz mesir lokumuyla sunulur. Manisa’nın değerleri Taş Mektep’te tanıtılır”

 

Hakiki salebin kilosu 300-400 tl civarındadır

Çok net bilmemekle birlikte salebin Türklere ait bir içecek olduğunu dile getiren Yerkazan, “Özellikle Antalya ve Kastamonu tarafında bu bitkinin köklerinin yetiştirildiğini biliyorum. salebin ana borsası da Burdur Bucak’tır. Bucak’tan Türkiye’ye dağılır salep. Hakiki salebin kilosu 300-400 TL civarındadır. Hatta daha fazla olduğu da söylenir. Salep yazın yediğimiz sade dondurmalarda kullanılır” dedi.


Comments are closed.

Loading...