Türkiye Gücünü Keşfet!

Alternatif ürün; astronot yiyeceği

Tuncay ÖZDEMİR

Astronot yiyeceği; buğdaydan iki kat, pirinçten üç kat daha fazla protein değerine sahip olan ‘kinoa’ bitkisi aynı zamanda birçok mineral de içeriyor.

Bilecik’te, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan, protein ve temel aminoasitlerin tamamını içeren tek bitki olma özelliğine sahip ‘kinoa’, bölge çiftçisine alternatif ürün olarak sunuluyor. Bilecik’in Cumalı köyünde 10 dekarlık alanda deneme amaçlı ekilen kinoa, çok çeşitli yemeklerde kullanılabiliyor. Kinoa yaprakları, ıspanak gibi yapraklı sebze olarak da tüketilebiliyor.
Üretim maliyeti düşük olan ve kilosu 8 liradan pazarlanan kinoa, Bilecikli çiftçinin ekonomisine de katkı sağlayacak.

Bitki ABD’de astronotların beslemesinde kullanıldığı için ‘astronot besleyici bitki’ olarak da biliniyor. Kinoa bitkisi yüksek miktarda protein ve temel aminoasitlerin tamamını içeren tek bitkisel gıda olmasından dolayı NASA, bitkiyi astronotların beslenmesinde kullanıyor. Yüzde 20’lere kadar varan protein değerinin olması, mineral maddelerden kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir içermesi bunu besleyicilik açısından ve bir de yapısında insanı tok tutan, tokluk hissi veren bir yapıya sahip.
Aynı zamanda kinoanın yapısındaki protein kilo almayı da engelliyor.

astronot-yiyecegi--kinoa--kirikkale-de-de-yetisecek


Comments are closed.

Loading...