Türkiye Gücünü Keşfet!

Asrın Projesi KKTC Su Temin Projesi

Tuncay ÖZDEMİR

Türkiye’den KKTC’ye su taşıyacak olan Asrın Projesi olarak lanse edilen proje tamamlandı. 1990’dan beri gündemde olan ancak 2011 yılın da başlatılan proje ile KKTC’nin 30 yıllık su ihtiyacı karşılanacak.

Dünyada ilk kez uygulanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur – Alaköprü Barajı’ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu’ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı.
PROJENİN YATIRIM BEDELİ 1,6 MİLYAR TL

Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, Türkiye tarafı 24 km, deniz geçişi 80 km ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 107 km uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla KKTC Geçitköy Barajı’na aktarılacak.

 

2045 YILINDA KKTC’NİN EN BÜYÜK SORUNU ÇÖZÜLECEK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Asrın Projesi, 1 milyar 255 milyon liralık yatırım bedeliyle tamamlandı.

Deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çağındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından meydana geliyor.

Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imkanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak.  Açılışın ardından ilk su verilecek bölge ise başkent Lefkoşa olacak. Asrın projesi ile 2045 yılına kadar KKTC’nin en büyük sorunlarından biri çözüme kavuşmuş olacak.


Comments are closed.

Loading...