Türkiye Gücünü Keşfet!

Belediye otobüslerinde kütüphane dönemi

Tuncay ÖZDEMİR

Kocaeli’de yeni satın alınan ve çevreci yaklaşımla dizayn edilen otobüslerde kitaplık ile bisiklet taşınabilecek aparatlar olacak.

Belediye otobüslerinde kütüphane dönemiKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmete sokacağı otobüslerde kitap okuyarak yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar için kitaplık, engellilere yönelik sesli uyarı sistemi ve bisiklet taşıma aparatları bulunacak. Doğalgazlı, çevreci, ‘kütüphaneli’ ve bisiklet aparatlı 200 yeni otobüsten ilk etapta 60’ı 10 Ekim Cumartesi günü hizmet vermeye başlayacak.
Otobüslerin en önemli özelliklerinden biri, içerisine ‘ kütüphane ’ yerleştirilmesi oldu. Bu bölümde büyükşehir belediyesinin yayınlarının yanı sıra önemli yazarların kitapları yer alacak, isteyenler yolculuk sırasında buradan faydalanabilecek.

Engelli vatandaşlar için de otobüslerde sesli uyarı sistemi olacak. Türkiye’de ilk defa bisiklet taşıma aparatı da araçlarda yer alacak. Online olarak (anlık) aracın tüm bilgilerine erişim yapılabilecek. Otobüslerin motor odasında otomatik yangın algılama, uyarı ve söndürme sistemi de bulunacak.

AA


Comments are closed.

Loading...