Türkiye Gücünü Keşfet!

Çiftçiye İyi Tarım Uygulaması Anlatılıyor

Tuncay ÖZDEMİR

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, Simav ve çevresinde “ İyi Tarım Uygulamaları ”na geçiş konusunda çiftçilere yardımcı olmak istediklerini bildirdi.

 

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal ve iyi tarım uygulamaları konusunda hizmet verdiği öğrenilen özel bir firma temsilcisinin Ziraat Odasında bir araya geldiği görüşmede iyi tarım uygulamalarının hem çiftçi hem de tüketici olarak vatandaşların avantajlı olacağı vurgulandı. Yapılan görüşme sonrasında iyi tarım uygulamaları konusunda bilgi veren Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, “Tarım alanında elde edilen ürünün kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik kalıntılar içermemesi, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretim yapılması, üretim sırasında insan, işçi ve diğer canlıların olumsuz etkilenmemesinin ön planda tutulduğu üretim şekline günümüzde ‘İyi Tarım Uygulamaları’ deniliyor. Bu uygulamanın yapıldığının belgelenmesi sonucunda elde edilen ürünlerin ise günümüzde pazar payı çok büyük olduğu gibi pazarlama sorunu da olmuyor. İlçemizde öncelikle kiraz başta olmak üzere meyvecilik alanında iyi tarım uygulamalarına geçilmesi, Simav’ın ekonomik girdilerine de katkı sağlayacaktır. Simav Ziraat Odası olarak bünyemizdeki tarım danışmanımızla birlikte bu konuda çiftçilerimize yardımcı olmak istiyoruz. Bunun için de önce çiftçilerimize iyi tarım uygulamaları nedir, nasıl yapılacak, avantajları nelerdir bunlar hakkında köy ve beldelerde tanıtım çalışmalarına başladık” dedi.

 

İYİ TARIM UYGULAMALARI NEDİR ?

iyi tarım uygulamalarıİyi Tarım uygulamaları yönetmeliği ilk olarak 08.09.2004 tarih ve 25577 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.İyi Tarım Uygulamaları yönetmeliği daha sonra 7 Aralık 2010 tarihinde revize edilerek daha kapsamlı bir standartlar bütünü halini almıştır.

İyi Tarım Uygulamaları Tehlike Önleme , Tehlike Analizi ( HACCP) Zararlılarla Entegre Mücadele ( IPM ) ve Entegre Ürün Yetiştiriciliği ( ICM ) ilkelerini baz alarak , çiftçilikle ilgili metotların ve teknolojilerin sürekli gelişmesini destekler.

İyi Tarım Uygulamaları bitkinin toprağa ekiminden önceki süreçten işlenmiş nihai ürün sürecine kadar sertifikalandırılmış tarımsal Ürünün tam üretim sürecini kapsar.Ayrıca;Gıda Güvenliği, Hayvan Refahı, Çevre Koruma ve İşçi Sağlığı,Güvenliği ve Refahı konularını da kapsar.

İyi Tarım Uygulamaları;Çevre ,insan ,havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması ,doğal kaynakların korunması ,tarımda izlenelebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şeklidir.

İyi tarım Uygulamaları sertifikasına sahip ürünün;Kimyasal,fiziksel,mikrobiyolojik kalıntılar içermediği, çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği; üretimi sırasında insan,işçi ve diğer canlıların olumsuz etkilenmediği; üretildiği ve tüketildiği ülkelerin tarımsal mevzuatına uygun olarak üretildiği anlaşılır.


Comments are closed.

Loading...