Türkiye Gücünü Keşfet!

Dünyanın en büyük eğitim portalı EBA yenilendi

Tuncay ÖZDEMİR

EBA yeni eğitim-öğretim yılında dünyanın en büyük eğitim portalı haline getirildi. Zamandan,mekandan ve araçlardan bağımsız çalışan bulut sistemine sahip olan EBA, çok daha gelişmiş yeni tasarım ve mimarisiyle öğretmen ve öğrencilerin hizmetine açıldı.

Elektronik ders içeriklerini sistemli bir bütünlük ve kullanım kolaylığı ile sunan yeni EBA, derslerdeki kazanımların ve 21. yüzyıl becerilerinin elde edilmesinde öncü bir kaynak olacaktır.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir?
eğitim bilişim ağıEğitim-öğretim sürecinde bilişim teknolojisi donanımlarını kullanarak etkin materyaller kullanılması amacıyla Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve incelemeden geçmiş doğru e-içerikleri bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. Öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları için tasarlanan EBA;

 

 

  • Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,
  • Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak,
  • İçerikle ilgili ihtiyaçlarına cevap vermek,
  • Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak,
  • Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak,
  • Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek,
  • Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak,
  • Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerine ön ayak olmak,
  • Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA, içinde bir dolu dünya barındırır. Bunlar;
Haber Modülü
Öğretmen ve öğrencilerin yaptığı çalışmaları herkesin duyması, görmesi, örnek alarak daha da iyisini geliştirebilmesi amacıyla tasarlanan bir modüldür. Yapılan her türlü etkinlik ya da haber değeri taşıyan faaliyet buraya eklenir ve EBA topluluk mekanizmasından sonra yayınlanır.
Eğitimle ilgili haberlerin takip edebilebileceği, öğretmen ve öğrenciler tarafından yerel ve ulusal çalışmaların duyurulabileceği, haber niteliği taşıyan her türlü bilginin paylaşılacağı bir modüldür.

Dünya Modülü
Hayata geçmek üzere olan bu modülde çeşitli oyunlar, interaktif uygulamalar, eğitici simülasyonlar ve birbirinden farklı e-içeriklerin olması planlanmaktadır.
Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı’nın şu anda aktif olan e-içerik modülü de Dünya modülünün içerisinde yer alarak birbirinden bağımsız eğitim portallerini aynı adreste buluşturacak, böylece okul ağı içerisinde ücretsiz olarak kullanılmaya devam edecektir.

e-kitap
Eğitim Bilişim Ağı’nın e-kitap modülü derslerde kullanılan ders kitaplarının e-kitap olarak PDF haliyle tablet veya akıllı tahtaya indirilebilmesi ve kullanılabilmesi için tasarlanan bir modüldür. Bu modül sayesinde kitaplar tablet bilgisayarlara indirebilir ve öğretmen ve öğrenciler interaktif olarak dilediği kitaba erişebilir.

Video Modülü
Eğitim Bilişim Ağı’nın video modülü derslerde kullanılabilecek eğitsel amaçlı videoların tek bir adreste bulunabilmesi için tasarlandı. Ders destek, kişisel gelişim, belgesel, çizgi film, rehberlik, mesleki eğitim gibi alanlarda bireysel ve toplu öğrenmeyi destekleyen video programlarının yer aldığı bu modülde geniş bir yelpazede derslerde kullanılabilecek videolar bulunabilmektedir.
Öğretmen ve öğrencilerin göndereceği videolarla daha da zenginleşecek bu modül sayesinde zaman içerisinde birbirinden farklı video içerikler üretilecek ve öğrenme daha da keyifli hale gelecektir.

Ses Modülü
Bu modül sayesinde ses tabanlı ders destek, kişisel gelişim, tarih ve kültür programları, sesli kitaplar, yabancı dil dinleme metinlerini tabletlere veya müzik çalarlara indirilebilir. Her an heryerde dinlenebilmesi için hazırlanmış; sesli kitaplar, eğitici radyo programları, müzik arşivlerinden örnekler ile eğlenceli eğitim öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca öğrenciler kendi hazırladıkları ses dosyalarını paylaşabilecekler.

Görsel Modülü
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arşivinden seçilen fotoğraflar derslerde görsel malzemeyi zenginleştirmek için artık EBA görsel modülünde. Zaman içerisinde öğretmenlerin de katılımıyla eğitimin görsel tarihine dönüşmesi planlanan bu modülde öğrenciler için hazırlanan harita, grafik, animasyon ve simülasyonlar da yer alacak. Farklı derslerde kullanılabilecek olan bu materyallerle derlerin görselliğini zenginleştirecek, konunun daha iyi kavranması sağlanabilecek ve öğretmenlerin öğrencilerine verdiği ödevlerde güvenilir kaynak olarak önerilebilecek bir fotoğraf arşivi olacaktır.

Tartışalım Modülü
Eğitim Bilişim Ağı’nın tartışalım bölümü, sistemin daha verimli olması, etkin kullanılması amacıyla tasarlandı. Eğitimle ilgili her türlü yeni fikirlerin, hangi e-içeriğin hangi noktada daha faydalı olduğu konusundaki düşüncelerin paylaşılacağı bu modülde; öğretmenler fikir alışverişi yaparken diğer öğretmenlerin nelerden nasıl faydalandığını da öğrenebilecekler. Bu modül sayesinde öğrenciler de öğretmenlerine burada soru sorabilir ve sorulan sorulara cevap verebilir.
Bu modül sayesinde eğitimle ilgili kararlar; öğretmenlerin, öğrencilerin ve eğitimle ilgilenen herkesin görüşleriyle şekillenecek ve daha gerçekçi çözümler üretilebilecektir.


Comments are closed.

Loading...