Türkiye Gücünü Keşfet!

Dünyanın en büyük güneş enerjili stadı

Tuncay ÖZDEMİR

100.Yıl Spor Kompleksi’nin bulunduğu alanda yapılan 33 bin kişilik Antalya Stadyumu’nda yaklaşık 5400 adet güneş paneli kullanılacak ve sistemin kurulu gücü 1.4MW kadar olacak. Proje tamamlandığında Antalya 100.Yıl Stadyumu dünyanın en büyük güneş enerjili stadı olacak.

 

güneş enerjiliKış aylarında bine yakın takımın kamp yapmasından dolayı “spor turizminin başkenti” olarak da adlandırılan Antalya’da yapılan 33 bin kişilik stadın inşaatı tamamlanma aşamasına geldi.

Antalya‘da çatısına yerleştirilen 13 bin metrekarelik güneş enerjisi paneli ile Türkiye’nin kendi enerjisini üreten tek stadı olma özelliğini taşıyan Antalya Arena, güneş enerjisi panelleriyle, Türkiye’nin kendi enerjisini üreten tek stadı olacak.

Stadın özellikleri

Muratpaşa ilçesi Meltem Mahallesi’ndeki 96 dönümlük arazide yer alan stat, antik kentlerdeki arenalara benzetiliyor. Stat, 360 derece tam daire olarak yapıldı.

16 bin metrekarelik çatının 5 bin metrekarelik bölümü çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf yapıldı. Statta 44 loca bulunuyor. 8 bin metrekarelik ticari alan ile bin 200 araçlık otopark da yer alıyor. Stadın giriş ve çıkışlarında en üst düzeyde güvenlik önlemleri olacak ve yüz tanıma kameraları bulunacak.

Antalyaspor, 2015-2016 sezonunda maçlarını 33 bin kişilik yeni stadında oynayacak.


Comments are closed.

Loading...