Türkiye Gücünü Keşfet!

Dünyanın en büyük havalimanı için ilk etap finansman paketi imzalandı

Tuncay ÖZDEMİR

Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Yeni Havalimanı‘nın ilk etap yatırımına yönelik 4,5 milyar avroluk finansman paketine imzalar atıldı.

aırportİstanbul Yeni Havalimanı’nın 90 milyon yolcu kapasiteli ve üç adet kuzey–güney pistini kapsayan birinci etap yatırımlarının finansmanı için Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’ncu kurulan İGA ile Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank arasında 16 yıl vadeli toplam 4,5 milyar avroluk kredi anlaşmasına imza atıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, havalimanından geçecek Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantısı olan otoyolun 2016 yılı mayıs ayında hizmete alınacağına dikkat çekerken, bölgeden geçen diğer karayollarını da süratle tamamladıklarını vurguladı. Havalimanını Gayrettepe’ye bağlayacak hızlı metro hattının yapım ihalesini de gelecek yılın ilk çeyreğinde yapacaklarını belirtti.

İlk etapta 6 milyar avroluk yatırımın hedeflendiği İstanbul Yeni Havalimanı’nda, yatırımların 4,5 milyar avroluk kısmının söz konusu krediyle karşılanması planlanıyor. Yatırım tutarının yüzde 25’inin öz kaynaklardan karşılanacağı birinci etabın 2018 yılı içerisinde tamamlanacağı öngörülüyor.

 

PROJENİN ETAPLARI

1.ETAP

dünyanın en büyük havalimanı

 

2.ETAP

havalimanı

 

3.ETAP

3. havalimanı nerede

 

4.ETAP

3. havalimanı


Comments are closed.

Loading...