Türkiye Gücünü Keşfet!

Engellilerin hayatı kolaylaşacak

Tuncay ÖZDEMİR

Görme, işitme ve konuşma engelli vatandaşların istek, şikayet ve taleplerini kolayca iletebilmesini amaçlayan ‘Gözüm Kulağım İstanbul’ ve ‘İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi’ projeleri hayata geçiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, görme, işitme ve konuşma engelli vatandaşların belediyecilik hizmetlerinden daha kolay yararlanabilmesi, istek, şikayet ve taleplerini ilgili personele kolaylıkla iletebilmeleri için ‘Gözüm Kulağım İstanbul‘ projesini uygulama kapsamına aldı.
Gözüm Kulağım İstanbul

‘Gözüm Kulağım İstanbul’ projesi, işitme konuşma ve görme engelli vatandaşların duyabileceği ve onlarla iletişimdeki bariyerleri ortadan kaldırabilecekleri yenilikçi bir uygulama olan Görüntülü Çağrı Merkezi hizmetinin hayat a geçirilmesini amaçlıyor.
Engelli vatandaşlardan gelen çağrılar hiçbir menüye denk gelmeden direkt işaret dili bilen personel tarafından karşılanacak ve interaktif olarak işaret dili vasıtasıyla engelli vatandaşlar ALO 153 Beyaz Masa Çağrı Merkezi üzerinden hizmetini alacak, talep ve şikayetlerini bırakabilecekler.

Proje, belediyecilik hizmetlerinin ALO 153 Beyaz Masa Çağrı Merkezi üzerinden erişilebilir olmasını sağlamanın yanı sıra günlük hayatta işaret dili bilen işitme ve konuşma engelli vatandaşlara sosyal yasam içerisinde tercüme hizmeti sunacak. Görme engelli vatandaşlara Braille alfabesi olmayan noktalarda göz olarak yön verecek ve sosyal yasam içerisindeki sıkıntılarında yardımcı olacak.

Görme engelliler kitap okuyabilecek

Eyüp’te hizmet veren sesli kütüphane tarafından oluşturulan ‘İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi’ projesi de İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek. Proje ile Sesli Kütüphane’nin veri tabanındaki PDF ve sesli kitaplara 7/24 online erişim sağlanacak.
Sadece görme engelliler için geliştirilmiş mobil uygulamayla sesli kitaplara cep telefonu, tablet ve akıllı cihazlardan da erişilebilecek, grafik kabartma tekniğiyle şekilleri tanıma becerisi kazandırılacak, sosyal medya kullanma becerisi ve erişimi de sağlanacak, atölye çalışmalarıyla çeşitli hobiler edinme imkanı da sunulacak.

Bir yıl içinde bitirilecek proje tamamlandığında görme engelli vatandaşların kitap okuması önünde bir engel kalmayacak.


Comments are closed.

Loading...