Türkiye Gücünü Keşfet!

Gaziantep’e müze dopingi

Tuncay ÖZDEMİR

Turizm pastasından daha fazla pay almak isteyen Gaziantep, sayısı 14’e ulaşan müzeleriyle dikkati çekiyor.

Gaziantep’e müze dopingiGüneydoğu Anadolu Bölgesi’nin lokomotif kenti Gaziantep’te sayısı 14’e ulaşan müzeleri yılda 700 bin turist ziyaret ediyor. Türkiye’nin sanayi ve ticarette öncü şehirlerinden biri olan Gaziantep, turizmdeki iddiasını da sürdürüyor. Tarihi İpekyolu’nda bulunan kentin geçmişten bugüne ulaşan birçok değeri müzelerde sergileniyor.
Özel ve kamu yatırımlarıyla sayısı 14’e ulaşan müzeler, turizm hareketliliğini adeta tek başına sırtlıyor. Kentte, ‘çingene kızı’ figürüyle bilinen Zeugma Mozaik Müzesi’nin yanı sıra arkeoloji, etnografya, açık hava, kültür tarihi, mevlevihane, savaş, İslam bilim tarihi, yemek, oyuncak, cam ve anı gibi birbirinden farklı müzeler buluyor. Bazıları tarihi Antep evleri restore edilerek hizmete açılan müzeler, her yıl ortalama 700 bin yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

Gaziantep’e müze dopingiMüzeler içerisinde en çok ilgi çeken mekan ise Gaziantep Savaş Müzesi. Geçen yıl 216 bin 555 kişi tarafından ziyaret edilen bu müzeyi, 206 bin 668 ile Zeugma Mozaik Müzesi ve 53 bin 471 ile Emine Göğüş Mutfak Müze si izledi.


Comments are closed.

Loading...