Türkiye Gücünü Keşfet!

Hatay’ da 2 Yeni Kuş Türü Tespit Edildi

Tuncay ÖZDEMİR

İklim özellikleri ve bitki çeşitliliğiyle kuşların önemli göç yollarından biri olan Hatay’da bu yıl yapılan gözlemlerde 2 kuş türü daha kayıt altına alındı.

hatayda yeni kuşTürkiye genelinde 478 kuş türü bulunuyor. Her yıl göç döneminde , üyeleriyle göç yolu üzerinde bulunan Hatay‘daki hareketliliği kayıt altına almaya çalışan uzmanlar , gözlemlerde kentte daha önce görülmemiş yeni türlere de rastladı. Bu yıl yapılan gözlemlerde de Hatay için 2 yeni tür kayıt altına alındı.
Bu yıl, daha önce Hatay’da varlığı bilinmeyen iki kuş türü saptandı. Şubat ayında, yağışların etkisiyle yeniden canlanan ve kentin geçmişteki doğa harikası olan Amik Gölü, anavatanı İskandinavya-Sibirya arası bölge olan kulaklı batağana (Podiceps auritus)  ev sahipliği yaptı. Kasım ayında ise Subaşı’da, Asi Nehri çevresinde, Kafkas çıvgını (Phylloscopus sindianus) kaydedildi. Bu tür , Kuzey Anadolu’da kuluçkaya yatıp, kış aylarını Pakistan-Hindistan arası bölgede geçiriyor. Bu iki gözlemle Hatay’da saptanan kuş türü sayısı 354 oldu. Türkiye genelinde 478 kuş türü olduğu göz önüne alındığında , Hatay’ın potansiyeli dikkati çekiyor.

Sonbaharda 201 bin kuş sayıldı

kuşlarBu yıl sadece sonbahar döneminde Subaşı, Samadağ ve Belen’de yapılan gözlemlerde aralarında leylek (Ciconia ciconia) , arı şahini (Pernis apivorus) , ak pelikan (Pelecanus onocrotalus) , küçük orman kartalı (Aquila pomarina) ve şahin (Buteo buteo) türlerinin olduğu 201 bin kuş sayıldı. Bu sayının her noktadan ve ilkbaharda da yapılması halinde bir milyona ulaşabileceği kaydedildi.

Göç dönemi süresince, Türkiye çapında nadir gözlenen türlerden bazıları da görüldü. Kentte 4 birey kara akbaba (Aegyptius monachus)  , 8 birey kızıl akbaba (Gyps fulvus) , 8 birey bozkır kartalı (Aquila nipalensis)  , 7 birey büyük orman kartalı (Aquila clanga) ve ak çaylak (Elanus caeruleus)  ile kızıl çaylak da (Milvus milvus) tespit edildi.

Göç İzleme Projesi

Önemli göç yolu üzerinde bulunan Hatay’ da, tüm bölgeyi kapsayacak bir göç izlenimi yapılması isteniyor. Bu kapsamda, geniş bir göç izlem projesi bulunuyor. Yakın bir zamanda bu da hayata geçirilecek.


Comments are closed.

Loading...