Türkiye Gücünü Keşfet!

İstanbul – İzmir otoyol projesi bölgeye yatırımcı çekiyor

Tuncay ÖZDEMİR

İstanbul – İzmir otoyol projesi, bölgeye turizm, sanayi ve konut sektörlerinden yatırımcıların ilgisini artırdı.

Ülke genelinde Cumhuriyet’in 100. yılına kadar yapılması planlanan 12 otoyol projesi arasında İstanbul – İzmir otoyol projesi de yer alıyor. Avrupa’da en büyük, dünyada ise ikinci en büyük altyapı projesi olan İstanbul – İzmir otoyol projesi, iki kent arasındaki mesafeyi 3,5 saate indirecek. Toplam maliyeti 16 milyar lira civarında olacağı düşünülen projede öncelikli olarak 2015 yılına kadar İstanbul-Bursa güzergahının bitirilmesi planlanıyor. Projenin tamamının ise 7 yılda tamamlanması amaçlanıyor.
İstanbul’dan başlayan Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir illeri üzerinde ilerlemesi planlanan otoyol projesi, Marmara ve Ege bölgelerinin erişilebilirliğini artıracak ve ticari faaliyetleri olumlu yönde etkileyecek.

Proje, bölgeye turizm, sanayi ve konut sektörlerinden de yatırımcılar çekmeye başladı. Projenin Bursa ayağında ise Bursa merkez için mevcut durumda bir çevre yolunun bulunması ve otoyol projesinde mevcut yolun kullanılacak olması, ekonomik anlamda gayrimenkul sektörü üzerinde ciddi bir hareketlenme yarattı. Yalova genelinde ise kamulaştırma çalışmaları ön plana çıkıyor.

Proje, sanayileşme ve istihdama da katkı sağlayacak

Söz konusu proje, İzmit-Körfez geçişiyle bağlantılı olarak, Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna ilişkin yılda 870 milyon lira tasarruf sağlayacak. İstanbul-İzmit ve İzmit-Yalova güzergahındaki sanayi kuruluşlarının lojistikle ilgili sıkıntılarının aşılmasında da da etkili olacak. Körfez’in İzmit-Yalova aksında sosyal gelişmeyi gündeme getirecek proje, sanayileşme ve istihdama da katkı sağlayacak.

Karamürsel-Yalova-Orhangazi aksında, sanayi ve konut alanlarında önemli büyümeler gerçekleşecek. İstanbul-İzmir Otoyol Projesi’ne ilişkin olarak, Bursa’nın, otoyolla İstanbul ile İzmir gibi iki önemli büyük şehre ulaşımının kısalmasıyla kentte ticari, ekonomik ve sosyal yönden değişim yaşanacak.


Comments are closed.

Loading...