Türkiye Gücünü Keşfet!

İstanbul Maratonu’nda 37. Koşu

Tuncay ÖZDEMİR

37. İstanbul Maratonu için heyecanlı bir geri sayım başladı. Bu dev organizasyonun doğuşu, gelişimi ve bugüne ulaşması zorlu bir süreci gerektirdi.

istanbul maratonu

Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya koşma fikri, 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimiyle gerçekleşebildi. 1 Nisan’da yapılan ilk maratonu görenler, bunun iyi bir ‘şaka’ olduğunu düşünmüşlerdi. Yıldan yıla gelişen İstanbul Maratonu’nun zirveye taşınması ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin organizasyonlarıyla sağlandı.

Boğaziçi Köprüsü‘nde 15 Kasım Pazar günü yapılacak organizasyon öncesinde 12-14 Kasım’da Ataköy Aslı Çakır Alptekin Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek Maraton Spor Fuarı’nda oluşturulacak platformda ziyaretçiler, kullanmadıkları ayakkabıları belirlenen alanlara bırakarak ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilecek.

Sosyal sorumluluk planlaması çerçevesinde bağış kampanyasının ikinci ayağı da 37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda gerçekleştirilecek. Etkinlik sabahı start noktalarında oluşturulacak alanda sporcuların fazladan veya bağış amaçlı getirdikleri kıyafetler, yarışın ardından toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Bu yıl kurulan “‘Spor A.Ş. Timing Ekibi” sayesinde, organizasyonda chip kontrol ve zamanlama ölçümlerinin ilk kez Spor AŞ tarafından yapılacağı bildirildi.

avrasya maratonu

Asya-Avrupa Koşusu olarak başlayan maratonun adı daha sonra ki yıllarda Avrasya Maratonu olarak değiştirildi. 2013 yılında ise, Avrasya Maratonu’nun adı, dünyanın tüm maratonlarında olduğu gibi, şehrin tanıtımı ve adını ön plana çıkarmak amacı ile İstanbul Maratonu olarak değiştirildi.

Bu dev organizasyonun doğuşu, gelişimi ve bugüne ulaşması zorlu bir süreci gerektirdi. Yüz bini aşkın sporseverin iki kıtayı dostluk ve centilmenlik duygusuyla birleştirmesi İstanbul Maratonu’nu dünyanın en ilgi çekici maratonu haline getirdi. 35 yaşına kadar karşılaştığı engelleri aşarak gündemdeki yerini korudu. Ve nihayet İstanbul Maratonu, yıllar ile birlikte Türk sporu ve İstanbullular için vazgeçilmez bir şölen havasına kavuştu.


Comments are closed.

Loading...