Türkiye Gücünü Keşfet!

Savunmada yerlilik oranı yüzde 25’ten yüzde 60’lara yükseldi

Tuncay ÖZDEMİR

TSK’nın ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı (yerlilik oranı) yüzde 25’ten yüzde 60’lara yükseldi.

Son yıllarda başarılı projelere imza atılan savunma sanayinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçlarını yurt içinden karşılama oranı da artıyor. Savunma ve havacılık sektörünün toplam performansının yüzde 90-95’ini oluşturan 78 firmanın cirolarını değerlendiren Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) verilerine göre, sektörün geçen yılki toplam cirosu 5,1 milyar dolara ulaştı. Sektörün geçen yıl kişi başına cirosu ise 163 bin 273 dolar olurken, son 5 yılın ortalama büyüme oranı yıllık yüzde 21’e ulaştı.

  • Milli tank; Altay ,
  • Taarruz helikopteri; Atak,
  • Kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılan; SOM ,
  • Hava savunma füze sistemi; Hisar ,
  • Orta ve uzun menzilli tanksavar füze sistemi; Mızrak

gibi başarılı projelere imza atan sektör, geçen yıl yurt dışı satışlardan 1 milyar 86 milyon dolar gelir sağladı.

TSK’nın ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı yaklaşık 12 yıl öncesinde yüzde 25 düzeyindeyken, 2010’da yüzde 52’ye, geçen yıl da yüzde 60’lara yükseldi. İç pazara yönelik satışlarla son yıllarda ciddi büyüme kaydeden savunma sanayi, yeni dönemde hedefine yurt dışı pazarları koydu.

Büyüme ortalaması yüzde 21

Alt sektörler değerlendirildiğinde en yüksek ciroyu, elektronik-elektrik ve havacılık-uzay sektörleri elde etti. Elektronik-elektrik alt sektöründe 1,45 milyar dolar, havacılık-uzay alt sektöründe 1,2 milyar dolar, kara araçları alt sektöründe 521 milyon dolar, deniz araçları alt sektöründe 298 milyon dolar, bilişim alt sektöründe 219 milyon dolar ciroya ulaşıldı.

Sektör uzmanlarına göre, savunma ve havacılık sektöründe son dönemde ortalama yüzde 21 gibi ciddi büyüme yakalandı. Bu büyümede, Savunma Sanayii Müsteşarlığ’ının sektörle ilgili gelişme ve büyüme stratejileri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin duyduğu güvenin çok fazla etkisi olduğu vurgulanıyor.

Gözünü ihracata dikti

Yıllık 5 milyar dolar seviyelerine gelen savunma sanayi hacminin bu gelişmesinde en büyük payı yurt içi projeler alıyor. Fakat uzmanlara göre yurt içi projelerinde hacimsel olarak bundan böyle büyük bir artış beklenmiyor. Bundan sonra belirleyici faktörün ihracat ve uluslararası işbirliği projeleri olacağı belirtilirken, uzmanlar, sektörün yurt içi projelerden kazandığı deneyimi, ihracata aktaracağı tüm çalışmaların desteklenmesini istiyor. Böylece savunma sanayinin büyümesini sürdüreceği, yurt dışında da yurt içindekine benzer bir başarıyı yakalamanın mümkün olacağı ifade ediliyor.


Comments are closed.

Loading...