Türkiye Gücünü Keşfet!

Son 10 yılda 200 milyar dolarlık linyit rezervi bulundu

Tuncay ÖZDEMİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından son 10 yılda 200 milyar dolarlık linyit rezervi bulunduğunu açıkladı. On yıllık sürede 8,3 milyar ton olan rezerv miktarı yüzde 88 oranında artarak 15,6 milyar tona ulaştı.

linyit rezerviSözü edilen dönemde MTA tarafından 200 milyar dolara karşılık gelen 7,3 milyar ton linyit rezervi keşfedildi. Bu artış sayesinde yıllık 2,5 milyar dolar ülke ekonomisine katkı sağlandı.

Üç büyük rezervin toplam büyüklüğü 4,2 milyar ton

Linyit büyük oranda termik santrallerde yakıt olarak kullanılan bir çeşit kömür olduğundan 2005 yılı itibarıyla MTA Genel Müdürlüğü tarafından yoğun linyit arama çalışmaları başlatıldı.

Bu dönemde toplam 1 milyon 531 bin 617 metre sondaj yapıldı ve 3 tanesi büyük rezervli olmak üzere 12 yeni linyit sahası keşfedildi. İki sahada da rezerv artışı sağlandı. Üç büyük rezerv ise 1,8 milyar ton rezerv değeri ile Konya Karapınar’da, 1,5 milyar ton rezerv değeri ile Eskişehir-Alpu’da ve 940 milyon ton rezerv değeri ile Afyon Dinar’da bulunuyor. 3 büyük rezervin toplam büyüklüğü ise 4,2 milyar ton olarak belirtiliyor.
Alaboyun, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, İstanbul, Ankara, Aydın, Afyon, Amasya, Bolu ve Muş illerinde de arama ve rezerv belirleme çalışmaları yapılıyor. Yıl sonuna kadar bu bölgelerde 250 bin metre sondaj hedefleniyor.


Comments are closed.

Loading...