Türkiye Gücünü Keşfet!

Turistlerin Yeni Gözdesi Salda Gölü

Tuncay ÖZDEMİR

Burdur’da, beyaz kumsalı ve berrak suyuyla son yıllarda “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü , yaz sezonuyla turistlerin ilgi odağı haline geldi.

salda gölü manzarasıSosyal medyada yapılan paylaşımlarla da “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adından sıkça söz ettiren göl, çevresinde bulunan kamp alanları ve tesislerle turistlere konaklama imkânı sağlıyor.

Çevresinde bisiklet turları düzenlenen, kuş gözlenen, dalış yapılabilen göl, fotoğraf tutkunlarından da ilgi görüyor. Ziyaretçilerine beyaz kumsalları ve turkuaz tonlardaki suyuyla görsel bir şölen sunan Salda Gölü, mavi ve yeşilin iç içe olduğu doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor.

12 Hektarlık Alan 2011’de Tabiat Parkına Çevrildi

burdur tabiat parkıDoğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından gölün kenarındaki 12 hektarlık mesire alanı 2011 yılında tabiat parkına çevrildi. Yapılan çalışmalarla tabiat parkı içinde bir bölüm önümüzdeki yıldan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığınca gerçekleştirilecek olan Ulusal Gençlik Kampları’na ev sahipliği yapacak. Burdur’un Göller Bölgesi’nde bulunduğunu anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Salda Gölü diğer göllerimizden çok daha farklı özelliklere sahip. Dünyanın en derin, en berrak, en sağlıklı ve yüzmeye müsait olan göllerinden bir tanesi. Türkiye’de ödül alan 5 gölden biri. Bu bölgenin bakir olma özelliği, ziyareti daha da cazip hale getiriyor. Göle baktığınız zaman gölün tabanını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bölgedeki toprak yapısından dolayı oluşan beyazlıklar Mars’a benziyor ve başka benzeri yok. Salda Gölü, ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak biliniyor. Özellikle son yıllarda yoğun bir şekilde misafirlerimiz gelmeye başladı. Ulaşım ve altyapıyla ilgili sorunlar çözüldükçe artış olacak.”

Türkiye’nin Maldivleri

burdur salda gölüSalda Gölü’ne gelen ziyaretçilerden Uğur Yıldız, “Maldivler’e gitmedik ama fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla buraya benziyor. Sosyal medyada da öyle lanse ediliyor zaten. Güzel bir gün geçiriyoruz.” dedi. Caner Uygun da arkadaşıyla birlikte İstanbul’dan geldiğini ifade ederek, Salda Gölü’nün çok güzel bir manzaraya sahip olduğunu vurguladı. Gölün havasının, suyunun ve manzarasının güzelliğini dile getiren Fotoğrafçı Emre Cebişli ise “Türkiye’nin Maldivler’i gibi gerçekten. Fotoğraflar çok güzel çıkacak. Renkler harika gözüküyor.” ifadelerini kullandı.


Comments are closed.

Loading...