Türkiye Gücünü Keşfet!

Türkiye’nin en büyük öğrenci yurdu

Tuncay ÖZDEMİR

İstanbul’da 44 yıl önce inşa edilen ve İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nce (İPKB) 2012’de yenilenmek üzere yıkılarak tekrar yapılan Cevizlibağ’daki Atatürk Öğrenci Yurdu, öğrenci kabulüne başladı.

İPKB tarafından depreme dayanıklı ve modern şekilde inşa edilen Atatürk Öğrenci Yurdu, öğrencilere kampüs dışına çıkmadan ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve hoşça vakit geçirecekleri imkanlar sunuyor. Kız öğrencilere hizmet veren ve adeta ‘5 yıldızlı otel’ konforunda inşa edilen yurtta, yenilenebilir enerji kaynakları da kullanılıyor.
Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun talebi doğrultusunda, projesini İPKB’nin yönettiği yurtta, yatakhane, kütüphane, çamaşırhane, dinlenme alanı ve şark köşesi olarak tasarlanan mekanlar bulunuyor. Komplekste idari bina, sosyal hizmet binası, kafeterya, spor salonu ve kütüphane de yer alıyor.

Yıkılmadan önce 43 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan yurt, yeni haliyle yaklaşık 90 bin metrekarelik alanda öğrencilere hizmet veriyor.

Öğrencilerin kartlı sistemle girebildikleri tek ve 3 kişilik odalarda, müstakil tuvalet, duş, mini buzdolabı, çalışma masası ile giysi dolabı bulunuyor. Öğrenciler, her kattaki ortak çalışma salonları ile televizyon izleme ve dinlenme alanlarından faydalanabiliyor.

1000 kişilik yemekhane

2006’dan itibaren yürütülen ‘İstanbul Sismik Riskin Azaltması ve Acil Durum Hazır Projesi’ kapsamında 12 yurt güçlendirildi, bu yurt da 2,5 yıllık zorlu bir süreçten sonra yeniden yapılarak hizmete girdi.

Yurt, 5 blok olarak tasarlandı. Her blokta 711 öğrenci kalıyor, her odasında da 3 kişi ikamet ediyor. Bin kişilik yemekhane, günde 3 bin 555 öğrenciye sabah, öğle ve akşam yemek çıkaran mutfak bölümü, 600 kişiye hitap eden bir konferans salonu, 270 izleyici kapasiteli spor salonu bulunuyor.

Burası, 90 dönüm bir alanda Türkiye’nin en büyük yurdu olarak hizmet vermeye başladı. Şu an öğrenciler çok mutlu bir şekilde buradan hizmet alıyorlar, okullarına dağılıyorlar. Akşam gelip burada derslerini çalışacaklar, dinlenecekler, ikamet edecekler.

Yağmur hasadı uygulaması

Yurt teknolojik, modern ve aynı zamanda enerji tasarrufu yapan bir bina olarak inşa edildi. Her bloğun çatısındaki güneş panelleriyle sıcak su ihtiyacı karşılanıyor.

Binaya, ‘gri su’ denilen yağmur hasadı da kuruldu. Çatılardaki yağmur suyu depolandıktan sonra damıtılıyor ve tuvaletlerde kullanılıyor.


Comments are closed.

Loading...