Türkiye Gücünü Keşfet!

‘Yaya Geçidi Nöbeti’ Etkinliği Gerçekleştirildi

Tuncay ÖZDEMİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çok sayıda öğrenci, öğrencilerin öğretmenleri, aileleri, yaşlı ve engelli vatandaşlar ile birlikte, Akay kavşağında düzenlenen ‘Yaya Geçidi Nöbeti’ne katıldı.

Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla Akay kavşağında ‘Yaya Geçidi Nöbeti’ne katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaya geçitlerindeki trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin yüzde 34,5 azaldığını söyledi. Soylu, “Elbette ki bu bizim için yeterli değil. Tüm valilerimize, kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımızdan özellikle istirham ediyorum; yaya geçitlerindeki yaya görsellerini tamamlayarak farkındalık oluşturan bu süreci tamamlayalım” diye konuştu.

Öğrenciler trafik eylemine dikkat çekmek için ‘Sen dur yaşam durmasın’, ‘Dur! Yolda ben de varım’, ‘Hak ver öncelik ver’, ‘Öncelik hayatın öncelik yayanın’ dövizlerini taşıdı.

“İlk geçiş hakkı yayanındır”

Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “Trafik kazalarında meydana gelen ölümler yüzde 34.5 azaldı. Ekim ayında çıkan kanun ve ortaya çıkan tüm süreçler, oluşturduğumuz denetimler, eğitimler ve farkındalık kampanyalarının tamamı bir sonuç oluşturuyor. Valiliklerimize, belediyelerimize ve kaymakamlıklarımıza istirham ediyorum. Bu yaya görsellerini tamamlayalım. Bu görseller hem sürücü için hem de buradan geçen yayalar için yaya üstünlüğünü belirten bir anlayışı belirtmektedir. Özellikle okulların önünde çok dikkat etmelerini söylüyoruz. İlk geçiş hakkının yayanın olduğunu söyleyen kanun çıkmıştır. Buna bir hem caydırıcılık açısından cezalar uygulanmaktadır. Jandarma ve emniyet trafik görevlilerimizi kendilerine verilen denetim hakkına riayet etmelidir” şeklinde konuştu.

“Düzenleme neyi içeriyor?”

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan değişikle sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda.

  • Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.

Kaynak


Comments are closed.

Loading...