Türkiye Gücünü Keşfet!

İETT ’den rüzgar enerjisi alanında bir ilk

Tuncay ÖZDEMİR

İETT , Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbinini kurdu.

alternatif enerjiŞehir elektriğinden bağımsız şekilde çalışan ve Beylikdüzü Metrobüs İşletme binasına elektrik sağlayacak olan sistem yılda yaklaşık 17 bin kWh üretim yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’ne ait en yakın meteoroloji istasyonunun rüzgar verilerine göre, rüzgar enerjisinden elektrik üretim kapasitesi yüksek çıkan Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda kurulumu yapılan 6 kW’lık türbinin ürettiği elektrik, akülerde depolandıktan sonra sisteme aktarılacak.

HAVA KALİTESİNE YAKLAŞIK 350 AĞAÇLIK KATKI
iett hatRüzgar değerleri iyi olan tüm garaj ve peronlarda yapılması hedeflenen sistem, yılda yaklaşık 8 bin kg karbondioksit gazı salınımını engelleyecek ve yaklaşık 350 ağaçlık katkı sağlayacak. Çevre yönetim faaliyetlerini hava, su, atık olmak üzere 3 başlıkta toplayan İETT, CNG’li otobüslerle başlattığı çevre dostu kurum anlayışına yeşil garaj projeleri ile devam ediyor. Yenilenebilir Enerji Tesislerinin ilkini Beylikdüzü’nde kuran ve bu tesislerin sayısını artırmayı hedefleyen İETT, 2016 yılında da Enerji Yönetim Merkezi kurarak Enerji Üreten Tesislerini uzaktan izleyerek raporlamalar yapacak.

ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASINDA ÖRNEK PROJE
iettİstanbul’a hizmette 144. yılını kutlayan İETT, ekonomi, ekoloji, enerji ve etkinliğini kapsayan 4e prensibiyle yola çıkarak, 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve mali kaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak projelere imza atıyor. Beylikdüzü Metrobüs Park sahasında başlatılan diğer kamu kurumlarına da örnek olabilecek proje, hem İETT’nin hem de diğer kamu kurumlarının enerjiyi verimli kullanması, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesine katkı sağlaması hedefliyor. Bu sayede proje hem enerjide verimliliği yakalayacak hem de iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlayacak.

 


Comments are closed.

Loading...