Türkiye Gücünü Keşfet!

Kapıkule Tır Kuyruğuna Son

Tuncay ÖZDEMİR

Gümrük ve Turizm İşletme tarafından 6 ayda tamamlanan 280 araç kapasiteli Kapıkule TIR parkı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Edirne’ de Avrupa ülkelerine ihracat yükü taşıyan TIR‘ların Kapıkule Sınır Kapısı önünde oluşturduğu kuyrukları bitirmek için TOBB bünyesindeki Gümrük ve Turizm İşletme tarafından yapılan 280 araç kapasiteli Kapıkule TIR parkı, ücret belirlenmediği için 1 hafta ücretsiz olarak hizmet verdi.

Bulgaristan’a çıkış yapmak için gelen tır araçlarının parka girerek çıkış zamanını bekleyebileceği Kapıkule Tır Parkı, yaklaşık 5 kilometreye ulaşan kuyrukların erimesini sağlayacak. Çıkış zamanını bekleyecen sürücüler tuvalet, banyo ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Tır parkı 95 dönüm arazi üzerinde kurulu olan Kapıkule Tır Parkı ‘ nda ayrıca ;

  • Kablosuz internet ağ erişimi
  • Kütüphane
  • Mescit
  • Sosyal Yaşam Alanları
  • 24 saat güvenlik kamerası ve özel güvenlik personeli

bulunmaktadır. Tır şoförleri bir hafta boyunca her türlü imkandan faydalanabilecek.

Bu park sayesinde artık Edirne’nin adı tır kuyruklarıyla gündeme gelmeyecek

tırlar kapıkuledeTIR sürücüleri de kuyrukta beklerken çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını, ihtiyaçlarını giderecek imkanlara sahip olmadıklarını söyledi. TIR sürücülerinden Hüseyin Tarakçı, “Burası tüm TIR sürücüleri için çok iyi. Sosyal ihtiyaçlarımızı gidebileceğimiz bir yer. Tüm arkadaşlar için güzel. Daha önce olması gereken bir şeydi. Daha önceki sırada, kuyrukta uykusuz kalıyorduk. Dinlemiyorduk ve kaçak mülteciler çok biniyordu. Hırsızlık oluyordu. Burası herkes için her konuda iyi bir hizmet oldu” dedi.


Comments are closed.

Loading...