Türkiye Gücünü Keşfet!

Seyahat Sağlığı Danışma Hattı ile ücretsiz destek

Tuncay ÖZDEMİR

Tele Sağlık Merkezi’nde, bayrak ayrımı yapılmadan tüm gemilere ücretsiz destek sağlanıyor.

 

Dünyada yaklaşık 1 milyar insan kendi ülkesi dışına seyahat ediyor. Türkiye’de ise Afrika’dan Asya-Pasifik bölgesine, Latin Amerika’dan Okyanusya’ya kadar geniş bir coğrafyada gelişen diplomatik, ticari, çalışma, sosyal ve kültürel ilişkiler nedeniyle yaklaşık 10 milyon kişi bu bölgelere seyahat ediyor. Ticaretin yüzde 85’ini gemilerle yaptığımız düşünüldüğünde, buralarda çalışan insanlar bazen kara yüzü görmeden günlerce yolculuk ediyor. Bu, ülkelerdeki iklim şartları ve başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere değişik sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanlığı’nca, denizde çalışma şartlarına vakıf doktor ve yardımcı sağlık personeliyle hizmet veren ‘Tele Sağlık Merkezi’nde, bayrak ayrımı yapılmadan tüm gemilere ücretsiz destek sağlanıyor.
Yurt dışı seyahatlerde karşılaşılan sağlık sorunlarında 444 77 34 nolu Seyahat Sağlığı Danışma Hattı 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Seyahat Sağlığı Danışma Hattı ile seyahat öncesi gidilecek ülkelerle ilgili sağlık riskleri ve gerekli koruyucu önlemler hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Yurt dışına seyahat eden kişilerle bu ülkelerde yaşayan vatandaşlar ve soydaşlarımızın yaşadıkları sağlık sorunlarıyla ilgili danışmanlık hizmeti veriliyor. 444 83 53 numaralı ayrı bir Tele Sağlık Hattı ile de sadece gemilere sağlık danışmanlık hizmeti veriliyor. Bu hatla yabancı dile hakim, denizcilik tıbbı ve denizde çalışma şartlarına vakıf doktor ve yardımcı sağlık personeliyle hizmet veriliyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun hem karada hem de denizde ihtiyaç duyanlara uzaktan sağlık danışmanlık hizmeti veren Tele Sağlık Merkezi, İstanbul Bakırköy’deki yeni yerinde daha modern donanımıyla hizmete girdi. Merkezde acil durumlarda gemilerde bulunan ilaç ve tıbbi malzemelerin, verilen doğru talimatlarla kullandırılması amaçlanıyor.

 

Seyahat Sağlığı Danışma Hattı ile ücretsiz destek


Comments are closed.

Loading...